Antyk z kanapy, czyli o kursach online

01:11


Początkiem września uczniowie powrócili do szkolnych ław, a studenci mogli jeszcze spokojnie spędzać wakacje. Teraz jednak nadszedł czas, kiedy i studenci zaczynają się lekko pocić na myśl o powrocie do dusznych sal wykładowych i konieczności logowania do USOSa, kolejkach do dziekanatów i... ach, rozmarzyliście się? Nie sądzę - to nie są rzeczy, za którymi się tęskni tak samo jak za ulubionymi prowadzącymi, znajomymi, czy nawet ciekawymi przedmiotami.
No właśnie, przedmioty! Czy nie byłoby pięknie, gdyby można było studiować z własnego łóżka, z własnego pokoju, balkonu, kanapy? Specjalnie pod tym kątem przejrzałam ofertę kilku platform typu MOOC oferujących różne kursy i wybrałam te, których tematyka pokrywa się z tematyką mojego bloga, czyli dotyczące Rzymu, starożytności lub archeologii. 
W zestawieniu polecę wam także te kursy, które mam za sobą i które uważam za godne uwagi.


https://www.coursera.org/

Obecnie największa międzynarodowa platforma kursowa wolnego dostępu, którą założyli pracownicy uniwersytetu Stanford w 2012 r. W 2018 r. pękło jej 30 milionów zarejestrowanych użytkowników i liczba ta wciąż rośnie. Nic dziwnego, skoro oferują ogromną ilość kursów i różnorodne opcje certyfikacji udziału. A taki certyfikat, że skończyło się przedmiot na Yale to nie byle co, prawda?

Roman Architecture
organizator: Yale University
prowadzenie: Diana E.E. Klein
termin: 26.09.2018
Na samej górze listy wrzucam mój ulubiony kurs, który najchętniej realizowałabym co semestr. W ramach kursu słuchamy wykładów prof. Kleiner nagranych kilka lat temu, wypełniamy quizy, a także możemy robić zadania dodatkowe. Wisienką na torcie (dla bogatych) jest wycieczka, podczas której sama prowadząca zabiera uczestników do miejsc, o których się uczyli. Serdecznie polecam!

Greek and Roman Mythology
organizator: University of Pennsylvania
prowadzenie: Peter Struck
termin: 26.09.2018
Mitologia klasyczna podana w popularno-naukowej formie, podzielona na moduły według tematyki mitów. Z obszernym wprowadzeniem i tłem historycznym, zatem może być dobrym rozwinięciem zainteresowań pobudzonych np. przez Parandowskiego czy Markowską.

Arch of Titus: Rome and the Menorah
organizator: Yeshiva University
prowadzenie: Steven Fine
termin: 26.09.2018
Coś dla pasjonatów zniuansowanej architektury, propagandy i dynastii flawijskiej, czyli cały przedmiot o jednym, za to bardzo ważnym i cennym zabytku z perspektywy Rzymian, Żydów i chrześcijan. Łuk Tytusa zdobiący najwyższy punkt przecinającej Forum Romanum drogi Via Sacra jest pełen znaczeń i symboli, które warto znać. Obrósł też legendami, jakoby miał mieścić w sobie ciało młodego cesarza Tytusa czy Arkę Przymierza. Warto pamiętać przy okazji, że nie jest to jedyny Łuk Tytusa w Rzymie, a od ubiegłego roku pozostałości tego drugiego można zwiedzać w Circus Maximus.

At the Origins of the Mediterranean Civilization: Archaeology of the City from the Levant to the West - 3rd-1st millennium BC
organizator: Sapienza Università di Roma
prowadzenie: Lorenzo Nigro
termin: 26.09.2018
Kurs dla pasjonatów kultury śródziemnomorskiej i jej korzeni. Skąd się wzięła owa "kultura", z czego wyrosła, co się na nią splotło, a wreszcie co i jak z tego potężnego splotu wyrastało - oto, czego chce swoich kursantów nauczyć prowadzący. Ponadto prześledzi narodziny i kształtowanie miast od Lewantu aż po zachodnie rubieże Śródziemnomorza, więc oprócz potężnej dawki wiedzy kulturoznaczo-historycznej będzie to także fascynująca podróż wokół morza, wokół którego wyrosła cywilizacja europejska.

The Ancient Greeks
organizator: Wesleyan University
prowadzenie: Andrew Szegedy-Maszak
termin: 26.09.2018
Historia Greków od epoki brązu po śmierć Sokratesa w 399 r. p.n.e.

The Changing Landscape of Ancient Rome. Archaeology and History of the Palatine Hill
organizator: Sapienza Università di Roma
prowadzenie: Lorenzo Nigro
termin: 26.09.2018
Nowość w ofercie - kurs, który wpisuje się zarówno w nurt archeologii klasycznej, jak i coraz bardziej popularnej archeologii krajobrazu. Naukowcy z rzymskiej uniwersytetu przeprowadzili na Palatynie szeroko zakrojone badania łączące analizę krajobrazu z archeologią miasta aż po warstwy pradziejowe. Bardzo interesująca mieszanka wiedzy i detektywistycznych ciągot do skrupulatnego odtwarzania kolejnych faz zasiedlenia i wykorzystania najsłynniejszego rzymskiego wzgórza powinna zaowocować bardzo ciekawym semestrem. Zapisałam się :)


https://www.futurelearn.com/

Nieco młodsza od Coursery platforma edukacyjna o rodowodzie europejskim, która w początkowym stadium miała być europejską "odpowiedzią" na projekt ze Stanfordu i w zamierzeniu miała umożliwiać instytucjom i ośrodkom z Europy (a właściwie głównie z UK) włączenie i się w nurt kursów MOOC. Przeglądając kursy i ofertę strony faktycznie ma się wrażenie, że przodują tu uczelnie i jednostki z Wielkiej Brytanii i Europy, a więc charakter platformy został utrzymany.

Rome: A Virtual Tour of the Ancient City
organizator: University of Reading
prowadzenie: Matthew Nicholls
termin: 8.10.2018
Mariaż nowoczesnych technologii i antycznego świata - czy to może się nie udać? Kiedy ktoś zaprasza na wycieczkę z przewodnikiem po zrekonstruowanym w postaci trójwymiarowego modelu antycznym mieście (TYM mieście, samej urbs) to nie wypada odmówić. Już za niecałe dwa tygodnie udaję się na ten spacer i mam wobec niego wielkie nadzieje!

Archaeology: from Dig to Lab and Beyond
organizator: University of Reading
prowadzenie: Duncan Garrow, Jim Leary, Mary Lewis, Amanda Clarke
termin: 22.10.2018
Krótkie, ale intensywne wprowadzenie do archeologii. W sam raz dla tych, którzy myślą nad tym kierunkiem albo którzy właśnie go zaczynają i chcą zajrzeć za horyzont przed innymi. Obecność doświadczonych praktyków zdaje się gwarantować solidne, konkretne podstawy dla adeptów sztuki grzebania w ziemi. Wydaje mi się, że kurs będzie także ciekawą przygodą dla wszystkich tych, którzy przy archeologach wspominają: "Ach, kiedyś chciałam/chciałem zostać archeologiem, ale życie..." :)

Hadrian's Wall: Life on the Roman Frontier
organizator: Newcastle University
prowadzenie: Ian Haynes
termin: 5.11.2018
Bardzo ciekawa i niemal sentymentalna wędrówka wzdłuż wału Hadriana, na solidnej podbudowie historycznej i archeologicznej, pełna ciekawostek i podana w angażującej, interesującej formie oraz opowiedziana przystępnym językiem. Kolejny z kursów, z których byłam zadowolona i który chętnie powtórzę, bo wciąż trudno mi się wyzbyć sentymentu do losów mglistych Wysp Brytyjskich, ich klimatu i przyrody, falujących traw, magicznych torfowisk i wrzosowisk, a nawet uciążliwej wilgoci na każdym kroku.

The Fall of the Roman Republic
organizator: Colorado State University
prowadzenie: Kristin Heineman
termin: 12.11.2018
W 4 tygodnie przez ostatnie stulecie i agonię rzymskiej Republiki oraz narodziny Pryncypatu. Plan bardzo ambitny, bo ten okres obfituje w zmiany i wydarzenia, które co rusz zmieniały kurs polityki czy losy wojen (albo wojenek). Do wyczerpania tematu może być zbyt krótki, ale jako punkt wyjścia dla dalszych studiów w tym temacie albo dla zaspokojenia ciekawości - jak najbardziej. Jestem bardzo ciekawa całości, zwłaszcza że prowadząca zamierza poświęcić czas zarówno wydarzeniom czy procesom, jak i poszczególnym postaciom związanym z okresem. Oby starczyło czasu i miejsca!

Health and Wellbeing in the Ancient World
organizator: The Open University
prowadzenie: Helen King, Eleanor Betts
termin: 7.01.2019
Kurs zapowiada się szalenie ciekawie ze względu na tematy, które zostaną w jego trakcie podjęte. Oprócz takich standardów jak lecznictwo, religia, magia czy dieta, pojawią się kwestie dotyczące ciała i jego percepcji, w tym modyfikacje czy deformacje, a także elementy kluczowe dla siły i potęgi starożytnych zdobywców, czyli zdrowie i lecznictwo w armiach antycznego świata. Od domów przez pałace aż po obozy wojskowe - podróż przez zdrowie i jakość życia antycznych ludzi zapowiada się na fascynującą i zarazem lekko mrożącą krew w naszych współczesnych żyłach wędrówkę.


https://www.edx.org/

Kolejna platforma edukacyjna stworzona w 2012 r. w USA, tym razem we współpracy MIT i Harvardu. Technologiczne zacięcie widać na pierwszy rzut oka, w szczególności w katalogu oferowanych kursów - kategoria "Humanities" jest raczej słabo reprezentowana w interesujących mnie dziedzinach. Ciekawą odmianą jest to, że trochę kursów humanistycznych jest oferowanych i prezentowanych w językach azjatyckich, a także przez ośrodki azjatyckie, z czym nie spotkałam się na poprzednich platformach. Kolejną innowacją edX są kursy typ "self-paced", czyli umożliwiające podjęcie, przebycie i ukończenie ich w dowolnym momencie, bez dat początkowych czy końcowych.

Ancient Masterpieces of World Literature
organizator: Harvard University
prowadzenie: David Damrosch, Martin Puchner
termin: self-paced
Krótki kurs dla ciekawych i chcących zapoznać się z antycznym światem i jego literaturą. Autorzy poprowadzą kursantów przez znane dzieła, w których manifestowały się kultury starożytnego świata oraz pokażą, w jaki sposób ten wpływ utrzymuje się aż do dziś. Jest to także jeden z kursów w typie "self-paced", czyli możemy samodzielnie decydować o wszystkich terminach w kursie - wspaniałe dla osób zorganizowanych, a dla tych mało zdyscyplinowanych to dobra okazja, by poćwiczyć konsekwencję ;)

Greeks at War: Homer at Troy
organizator: Colgate University
prowadzenie: Robert Garland
termin: ?
Kurs archiwalny, więc nie wiadomo, czy powróci albo kiedy zostanie uruchomiony ponownie. Ciekawa podróż w czasy homeryckie do walk o Troję opisanych w "Iliadzie", na podstawie której prowadzący prezentuje greckie rzemiosło wojenne: uzbrojenie czy taktykę.

Imparare il latino attraverso lo studio dei papiri
organizator: Università di Napoli Federico II
prowadzenie: Maria Chiara Scappaticcio
termin: 15.10.2018
Coś dla fanów łaciny i/lub języka włoskiego. Ponieważ kurs skupia się na języku krążącym w formie pisanej po wschodniej części Śródziemnomorza od I w. p.n.e. do VI w. n.e., zatem uczestnicy spotkają się też oczywiście z greką.



Warto śledzić i przeszukiwać kursy na dużych platformach typu MOOC, a także oferowane przez różne ośrodki w ramach uniwersytetów otwartych czy własnych platform e-learningowych, ponieważ jest to kopalnia darmowej wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki, z własnego łóżka czy fotela. Większość platform oferuje możliwość zapisywania lub nawet ściągania swoich materiałów, więc można z nimi podróżować i uczyć się w drodze czy w czasie wykonywania nudnych zajęć nie angażujących umysłu. Dla mnie najlepszym sposobem wypełnienia czasu samolocie, pociągu czy autobusie jest - oprócz spania - słuchanie lub oglądanie czegoś, co w takich sytuacjach wyjątkowo łatwo wpada do głowy. Fantastycznym sposobem na przygotowanie się do wizyty w jakimś miejscu jest posłuchanie o nim w czasie podróży, np. w formie podcastu, zapisanego wykładu czy filmu lub odcinka serii. Zauważyłam, że kiedy np. w samolocie do Rzymu oglądam swój ulubiony film BBC o podziemnym Rzymie na tablecie, ludzie naokoło zapuszczają ciekawskie żurawie :)

Mam nadzieję, że któryś z kursów przykuł waszą uwagę na tyle, że zobaczymy się gdzieś na Courserze czy FutureLearn jeszcze w tym "semestrze"!

You Might Also Like

0 komentarze