Leci z nosa? O to chodzi! [Rome Geek]

00:37

Czym jest/będzie Rome Geek? 
Serią artykułów dotyczących Rzymu i jego mniej znanego oblicza. Rzym to o wiele więcej niż suche fakty czy stałe trasy i to właśnie serwuję w ramach #RomeGeek: zabieram czytelników na wirtualne wycieczki do mniej znanych miejsc w mieście, przedstawiam ciekawe tematy, które rzadko pojawiają się w przewodnikach oraz wyposażam w wiedzę i przydatne wskazówki co warto zobaczyć, gdzie pójść, którędy iść, jechać lub lecieć, żeby wycisnąć z Rzymu jak najwięcej.  Cel - dokopać się do serca miasta, odetchnąć prawdziwym Rzymem, poznać go od podszewki i bez makijażu.

Zapraszam na pierwszy odcinek!


Rzym wodą stoi (a raczej płynie). Woda i Rzym są ze sobą nierozłącznie powiązane - pokażcie mi inne miasto, które równie chętnie przelewa przez swoje trzewia hektolitry wody. Czystej wody, w dodatku nierzadko pitnej.

Regina Aquarum
Marnotrawstwo? Pewnie trochę tak, zwłaszcza z naszego punktu widzenia, ale Rzymianie raczej się nad tym specjalnie nie zastanawiali. Od starożytności to miasto nie miało większych problemów z wodą i jej brakiem, ponieważ stałe dostawy zapewniała sieć akweduktów, o które z kolei dbali specjalnie do tego desygnowani urzędnicy i inżynierowie wraz ze specgrupami robotników. Zajmowali się konserwacją, czyszczeniem, udrażnianiem i naprawami wodociągów, dzięki czemu dla mieszkańców miasta obecność wody stała się równie oczywista jak powietrze. I tak już zostało - dzisiaj Rzym może poszczycić się rekordową liczbą fontann, których w mieście naliczono ponad dwa tysiące! Jak widzicie, starożytni nie wiedzieli, co robią, kiedy nadawali miastu przydomek "Królowej wód" - Regina Aquarum.



I nasoni, czyli nochale
Woda w Rzymie - oprócz tego, że wszechobecna - jest czysta i zdatna do picia, w dodatku też dostępna dla każdego. W pobliżu każdej większej atrakcji turystycznej znajduje się co najmniej jeden nasone, z którego ciurka lub chlusta (jakoś trudno trafić na porządnie wyregulowany) świeża, chłodna woda. Smaczna, czysta, orzeźwiająca, w niekończących się ilościach, za darmo i do tego niemal co krok. Przydomek, który zyskały sobie owe krany, pochodzi od ich kształtu - il nasone to po włosku "nochal" :) 

Photo credit: hidden side via Foter.com / CC BY-NC-SA

Drodzy podróżnicy po Rzymie, skorzystajcie zatem z MAPY owych kraników, aby nigdy nie czuć pragnienia podczas zwiedzania miasta:

© Wanted in Rome
Ciekawostką jest, że w samym Koloseum znajdowały się małe fontanny z wodą, z których mogli się napić rozemocjonowani widzowie. Turyści i wszelkiej maści wędrownicy także korzystają na tym wynalazku do dziś, nie tylko w Amfiteatrze, ale w całym Rzymie i jego okolicach.


Pić też trza umić
Niektóre fontanny oznaczone są tabliczką z napisem "Acqua non potabile" - czyli woda niezdatna do picia. Najbezpieczniejsze są oczywiście te oznaczone informacją, że woda jest pitna: "Acqua potabile", ale ta informacja pojawia się rzadziej niż powyższa. Po prostu należy wiedzieć, z których można pić - dla rzymian to oczywiste. Ich wzorem korzystajmy zatem z darmowej, miejskiej wody, żeby nigdy nie czuć pragnienia podczas zwiedzania lub zwykłego spaceru po Wiecznym Mieście. Spokojna głowa - kwestią tego, gdzie się potem nadmiaru wody pozbyć też się kiedyś zajmę, a na razie wciąż gromadzę materiał ;)

Pamiętajmy przy tym, że to głównie nasoni dostarczają wodę pitną, podobnie jak innego kształtu niewielkie fontanny. Te duże i popularne, a w szczególności te ogrodzone, nie powinny kusić ani jako napój, ani tym bardziej jako basen. Tego typu akcje rzymianie i Włosi raczej wolą oglądać w kinie, a nie na ulicy:




Pijcie na zdrowie!

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Tinkit Titanium Earrings - Shop Tinkit at the Store
    Tinkit titanium bolts Titanium titanium quartz Earrings are very popular titanium trim hair cutter reviews among men of fine quality. The popularity titanium wire of Tinkit is due to the high quality of quality product, quality titanium 170 welder construction,

    OdpowiedzUsuń